شناسه خبر: 19291

فعال فرهنگی، اجتماعی شهرستان رامیان گفت: عید نوروز فصل رسیدگی به زنگارهای امام قوا یعنی قلب است پس از فرصت ایجاد شده نهایت استفاده را ببریم.

به گزارش خبرنگار گل رامیان، بسم الله الرحمن الرحیم
احمده وله الحمد واشهدان لااله الله و اشهد ان محمدرسول الله (صلی الله علیه واله)

حجت الاسلام محمد بای فعال فرهنگی و اجتماعی شهرستان رامیان نوشت: عیدنوروز را به آحاد مردم تبریک عرض میکنم و از خداوند خواستارم تا برای آنان همیشه عید قرار دهد چون عید طبق حدیث مولای متقیان علی (علیه السلام) و رییس مذهب جعفری امام صادق (علیه السلام) کل یوم لا یعصی الله فیه فهو یوم عید 《هرروزی که درآن گناه صورت نگیرد عید است》 می باشد.

در بند اول دعای تحویل سال که امروز برای جامعه بشری مفید است که اگر مواظب آن نباشیم انسان به جای سعادتمندشدن، نابود خواهد شد چون در سخنان، عید را به عنوان بهار انسان نامیدند. بهار یک ماه دگرگونی است. خب انسان هم به طریق اولی همانند ماه ها، بهاری دارد که بهار انسان بیاد قیامت بودن است.

چون عید نوروز در بهار اتفاق افتاد بهار به معنای "هو" قیامت را تشریح میکند. در قیامت تنها وسیله ای که میتواند انسان را سعادتمند یا نابود کند قلب انسان است در بند اول دعای تحویل سال می خوانیم یا مقلب القلوب والابصار 《ای تغییر دهنده دلها و دیده ها》ا

اگر دقت کنیم مشاهده می کنیم که در دو جای قرآن آیه ای که اشاره به آن دارد بیان شده است که عبارتند از:
۱)فرد کافری که دلهایشان را تطهیر نکردند آلوده است. ما در قیامت دلهای اینها را زیرو رو می کنیم (ونقلب افئدتهم وابصارهم کمالم یومنوا به اول مره)
۲)یا درجای دیگر تلاوت میکنیم رجال الهی کسانی هستند که از روزی میترسند که دلهایشان زیر و رو شود چشم هایشان برگردانده شود (یخافون یوما تتقلب فیه القلوب والابصار)
همین است که امام خمینی (ره) در آداب الصلوه ص ۱۷۲ می فرماید :
باسرچشمه گل آلود توقع صفای آب نداشته باش . همین است که وقتی به امیرالمومنین علی( علیه السلام) هدیه دادند امیرالمومنین علی (علیه السلام دعایی کرد و دعاا ین چنین بود: خدایا هرروزمان را نوروز قرار بده ...

یکی از مهم ترین وسیله برای قرار گرفتن درکمال انسانی قلب و بصیرت قلبی داشتن است که قلب سرچشمه تمام حرکات وجود آدمی است که در احادیث و آیات مبارکه در مورد قلب سخن به میان امده است. شرالعمی عمی القلب 《بدترین کوری، کوری قلب است》 که درقران کریم آیاتی امده که می فرماید:
۱)انحراف قلب 《فلما زاغوا ازاغ الله قلوبهم》
۲)مریض شدن قلب 《فی قلوبهم مریض》
۳)قساوت قلب 《وجعلنا قلوبهم قاسیه》
ولی بهترین سخن درمورد قلب اینست که بگوییم قلب محل حضور خداست
القلب حرم الله فلا تسکن فیه غیرالله
دل حرم الهی است پس غیر او را درآن جای نده

سرمنشا تمام مقاصد انبیا به یک‌کلمه است و آن معرفت الله می باشد که در تاریخ خیلی به وضوح دیده شده است و یک نمونه واقعه کربلا یا واقعه مدینه و اهانت هاست.

اگر دقت کنیم میبینیم دردعای تحویل سال کاملا زیبا به آن پرداخته شده یامقلب القلوب والابصار یا مدبراللیل والنهاریا محول الحول والاحوال حول حالنا الی احسن حال

دراینجا سوالی پرسیده میشود که چکارکنیم معرفت الله بدست بیاوریم ؟

پاسخ اینست که وقتی انسان در این دنیا یاد خدا درنظر داشته باشد خب معرفت بدست می اورد. قلب انسان به یک تقویت نیاز دارد که باآن بتواند به بهشت رود یاایتها النفس المطمئنه ارجعی الی ربک

امیرالمومنین علی (علیه السلام) به فرزندش سفارش میکند که قلب خودت را با یادخدا آبادکن)نهج البلاغه نامه ۳۱

یادخدا کردن یک اطمینان هست که بااستعانت به آن قلب نیرومند میشود و معرفت بدست می اورد.

یامقلب القلوب والابصار یک تلنگر به انسانیت است که از یادخدا غافل شده و به امور دنیوی دل بست و به یک تحول قلبی نیاز دارد.

(نگاه کنید محمد بن اشعث ازیادخدا غافل شد روبه روی امام حسین (علیه السلام) ایستاد و به امام حسین(علیه السلام) اهانت کرد چون دلبسته دنیا شده بود یا عبیدالله بن حوزه از یادخدا غافل شد و اهانتی به امام حسین(علیه السلام) کرد و روبروی امام (علیه السلام) ایستاد)

افرادی که مثال زدم تحولی در قلبشان رخ نداد یا بنوعی نخواستند. پس بدانید تحول قلبی در هر ماه یا هر سال یک امر لازم و ضروری هست که انسان بداند در چه مرحله از بندگی خود می باشد.

عیدنوروز همانند ماه محرم، ماه رمضان در قلب انسان تحولی ایجاد میکند تا انسان با امتیاز دادن به خود ببیند که درچه سطحی هستند.

انسان باتوبه کردن که《امیرالمومنین علی(علیه السلام)درغررالحکم میفرماید: توبه دلها را پاکیزه می کند و گناه رامی شوید》و  با یاد مرگ و یاد قیامت و با قران تلاوت کردن و با شنیدن موعظه که 《حضرت درهمان نامه ۲۱ میفرماید:قلب خود را بوسیله موعظه زنده کنید 》 وبا همنشینی با اهل معرفت که 《حضرت در غرر الحکم میفرماید:دیدار با اهل معرفت آبادانی قلب است 》 وبا کم خوردن که《 پیامبراکرم (ص) در المیزان ج ۲۰ ص۱۴۴ میفرماید: هرکس خوراکش کم باشد بدنش سالم و دلش پاک میگردد .》 قلب رو زنده میکنید و به سعادت الهی خواهیدرسید  وجنت مکان خواهید شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 

جدیدترین اخبار

یاداشت