شناسه خبر: 18894

دانشجویان رامیانی در همه مبارزات انقلابی نقش کلیدی را ایفاء می کردند و جزء فعال ترین عناصر انقلابی سهم مهمی را در جنبش های دانشجویی داشتند.

به گزارش گل رامیان، در آستانه سی و هشتمین سالروز بهار انقلاب قرار داریم و به همین بهانه، این پایگاه خبری، خاطرات دوران قبل از پیروزی انقلاب و نقش مردم رامیان در این پیروزی را به واسطه "جعفر بای" فعال فرهنگی و محقق و آسیب شناس اجتماعی و یکی از فعالین دوران انقلاب منتشر می کند.

جغرافیای نخبگی از یک سو و ویژگیهای ژنتیکی قومیت رامیانی از سوی دیگر به همراه سخت کوشی آنان شرایطی را فراهم ساخته که از دیر باز جوانان رامیانی بالاترین درصد قبولی را در آزمون کنکور در منطقه گنبد و علی آباد را کسب می کردند.

دانشجویان رامیانی که در دانشگاههای معتبر پذیرفته می شدند در دانشکده های خود به عنوان دانشجوی خنثی و بی تفاوت نبودند. آنان در همه مبارزات انقلابی نقش کلیدی را ایفاء می کردند و جزء فعال ترین عناصر انقلابی سهم مهمی را در جنبش های دانشجویی داشتند و به همین دلیل بیشترین آمار دانشجویان زندانی در سیاهچالهای ستمشاهی از آن دانشجویان رامیانی بود.

نقش بیدارگری و آگاهی بخشی دانشجویان رامیانی موجب شده بود که بیشترین توان ساواک گنبد به هنگام تعطیلات صرف نظارت و کنترل آنان شود تا مبادا ارتباط جوانان رامیانی با دانشجویان باعث آگاهی آنان شده و پایه های حکومت ظالمانه سست شود.

اسناد و مدارک فراوانی در ساواک گنبد و استان، مبین این ترس وهراس آنان از جوانان به خصوص دانشجویان است.

با شروع تعطیلات میان ترم و ایام نوروز و تابستان عناصر ساواکی گنبد عزا می گرفتند و بخش اعظم فعالیت آنان صرف نظارت تحرکات دانشجویان رامیانی در پایگاه مساجد به خصوص کتابخانه مسجد جعفری میشد.

ناگفته نماند که دانشجویان رامیانی نیز در قالب اقامه برنامه های مذهبی زمینه های مناسبی را در بیداری افکار و اندیشه های جوانان فراهم می ساختند.

برگزاری جلسات تلاوت قران و مطالعه نهج البلاغه و صحیفه سجادیه از جمله فعالیت های دانشجویان عزیز بود. بی شک انجام چنین تلاش هایی باعث شده بود که سطح آگاهی های نسل جوان رامیانی در منطقه از همه شهرستان های اطراف بالاتر باشد و آنان در همه فعالیتهای انقلابی منطقه پیشگام باشند مانند حضور فعال در جلسات سخنرانان انقلابی در شاهرود و علی آباد و آزادشهر و گنبد که موجب دستگیری تعدادی از آنان توسط ساواک شد.

 daneshjomobarez

مطلب مرتبط:

کتابخانه مسجد جعفری رامیان از پایگاههای مهم مبارزه انقلاب اسلامی+ تصاویر

الله اکبر های شبانه و سرگردانی مأموران ژاندارمری پاسگاه رامیان

برگزاری جلسات دعای کمیل و ندبه در دوران خفقان طاغوت در رامیان

صلوات های فراموش نشدنی دوران طاغوت در رامیان+ عکس

واکنش حاج آقای حسینی واعظ رامیانی به مقاله رشیدی مطلق در روز نامه اطلاعات

 

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 

جدیدترین اخبار

یاداشت