آیا به غذای فکری و فرهنگی فرزندان مان توجه داریم ؟ - پایگاه خبری تحلیلی گل رامیان
 
 
شناسه خبر: 16418

 امروزه والدین به غذای جسمی فرزندانشان بیش از خوراک فکری و فرهنگی توجه دارد. سخن حکیمانه ای میگوید: فرزند عزیز است، تربیتش عزیزتر.

به گزارش گل رامیان، «جعفر بای» جامعه شناس و محقق آسیب های اجتماعی گفت: در گذشته های نه چندان دور توجه والدین به تعلیم و تربیت فرزندان به مراتب بیشتر از مسایل ظاهری و جسمانی کودکان بوده است.

نسل کنونی که دچار آفت ظاهر گرایی شده است به ظواهر بیش از باطن و درون ومحتوا عنایت دارد. دغدغه والدین به خوراک و پوشاک فرزندان از خردسالی، بیش از هر چیز مورد توجه ویژه می باشد. ضریب حساسیت  به امور ظاهری کودکان به مراتب بیش از هر چیز دیگر است. توجه خاص به برنامه تغذیه و یا استفاده از لباسهای برند و یا بهره گیری از آخرین مد برای فرزندان بسیار حائز اهمیت است، در حالی که در گذشته به آموزش و تربیت توجه فوق العاده ای قائل بودند. بر رفتار کودکان نظارت و کنترل بیشتری  اعمال می شد. نوع بازی های کودکان و دوستان آنان و رفتار و فعالیت شان به مراتب بیش از امروز مورد توجه والدین بود.

jafarbay

آفت فرزند محوری به عنوان یک پدیده وارداتی از غرب به فرزند سالاری تبدیل شده و باعث بروز بسیاری از مشکلات در نظام تربیتی شده است. چون والدین به خوراک جسمانی بیش از غذای روحی فرزندان توجه می کنند.

قطعأ عناصر بیگانه، در اندیشه تدارک خوراک فکری و فرهنگی برای همه گروههای سنی متناسب با ذائقه آنان میباشند. گاهی با ذائقه سازی شکاف و فاصله کودکان را از افکار و اندیشه والدین بیشتر میکنند. به گونه ای که فرزندان در درون خانواده اند، ولی دل در گرو بیگانگان دارند و هیچ تعلّقی به خانواده خود احساس نمی کنند. از نعمات والدین بهره می برند ولی سرباز پیاده نظام دشمن هستند. هیچ وجه اشتراکی با فرهنگ بومی ومحلی ندارند و صرفأ در خاک و سرزمین خود را مشترک می پندارند. به هیچ اصولی پای بند نیستند و آداب و رسوم بومی را قبول ندارند و به قواعد اجتماعی حرمتی قائل نیستند.

همه اینها نتیجه بی توجهی به غذای فکری و فرهنگی فرزندانمان می باشد.

f5

 

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 

جدیدترین اخبار

مقالات