علت قیام هنگام شنیدن نام قائم (عج) چیست؟ - پایگاه خبری تحلیلی گل رامیان
 
 
شناسه خبر: 7825

yaamahdeiگل رامیان : یکی از القاب امام زمان (عج) «قائم» است و دستور است که پیروان آن حضرت، با شنیدن این لفظ و یا با تلفظ این کلمه برخیزند و بایستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی گل رامیان ، یکی از القاب امام زمان (عج) «قائم» است و دستور است که پیروان آن حضرت، با شنیدن این لفظ و یا با تلفظ این کلمه برخیزند و بایستند.

در واقع این کار یک نوع عمل مستحبی است و احترام و اظهار پیوند و انتظار آن حضرت است و ضمنا مردم را به یاد نهضت و قیام حضرت مهدی (عج) می اندازد و برای آنها تلقین عملی می شود که باید برخاست، نهضت کرد، امیدوار بود و به زمینه سازی برای ظهور و قیام جهانی رهبری معصوم و قاطع که امید پیامبران و امامان و همه مستضعفان جهان و قلب تپنده هستی است پرداخت.

ناگفته نماند که این کار حتی در زمان امام صادق (ع) در میان شیعیان معمول بوده، حتی نقل شده در خراسان در حضور حضرت رضا (ع) کلمه «قائم» ذکر شد، حضرت برخاست و دستش را بر سر نهاد و فرمود: «الّلهمَّ عَجِّل فَرَجَه و سَهِّل مَخرَجَه؛ خداوندا در فرجش شتاب کن و راه ظهور و نهضتش را آسان گردان.

در سبک زندگی مهدوی، شیعه امام را از یاد نخواهد برد. دائم در یاد اوست و خود را برای در رکاب بودن امام زمان آماده می کند که این کار نمونه ای از آن است.

از امام صادق (ع) نیز سوال شد؛ چرا به هنگام شنیدن نام قائم لازم است از جا برخیزیم؟فرمودند: “برای آن حضرت غیبت طولانی در پیش است و این لقب یادآور دولت حقه آن حضرت و ابراز تاسف بر غربت اوست. لذا ایشان، از شدت محبت و مرحمتی که بر دوستانش دارد، به هر کسی که با این لقب حضرتش را یاد کند، نگاه محبت آمیز می کند. لذا از تجلیل و تعظیم آن حضرت است که هر بنده خاضعی در مقابل صاحب (عصر) خود، هنگامی که مولایش به سوی او بنگرد از جا برخیزد و تعجیل در امر فرجش را از خداوند مسئلت کند.”/شمیم وحدت

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 

جدیدترین اخبار

مقالات