شناسه خبر: 6707

2farvardinگل رامیان : امروز شنبه برابر با دوم فروردین 1393 هجری خورشیدی، بیستم جمادی الاولی 1435 هجری قمری و بیست و دوم مارس 2014 میلادی است. 32 سال پیش در چنین روزی، رزمندگان اسلام عملیات گسترده ی فتح المبین را با رمز یا زهرا(س) در جبهه ی جنوب آغاز کردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی گل رامیان به نقل از ایرنا، مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

2 فروردین 1367

با بمباران شیمیایی دهکده ی قعله جی در مریوان ایران، 450 غیرنظامی شهید و مجروح شدند.

2 فروردین 1361

رزمندگان اسلام عملیات گسترده ی فتح المبین را با رمز یا زهرا (س) در جبهه ی جنوب در منطقه ی غرب شوش و دزفول آغاز کردند. هدف از این عملیات، آزاد سازی منطقه ی گسترده ای از کشور از تیررس توپخانه های عراق بود.

2 فروردین 1357

محمدرضا پهلوی که در جزیره ی کیش به سر می برد، «یوری لوبرانی» سرپرست هیات رژیم صهیونیستی اعزامی به تهران را به حضور پذیرفت.

2 فروردین 1357

امام خمینی در پیامی، همه ی مسلمانان جهان از جمله مردم ایران را به کمک و یاری رساندن به مردم لبنان که هدف حمله ی نظامی صهیونیست ها بودند، فراخواند.

2 فروردین 1342

با اعلام عزای عمومی در نوروز 42، ماموران رژیم پهلوی با حمله به مجلس عزاداری شهادت امام جعفر صادق(ع) در مدرسه ی فیضیه قم، ضمن شکستن در و پنجره ی مدرسه، تعداد زیادی از طلبه ها را مجروح و شهید کردند. در این روز مدرسه طالبیه تبریز نیز مورد حمله مشابهی قرار گرفت.

2 فروردین 1330

سه هزار سرباز به همراه چند تانک و نفر بر زرهی برای جلوگیری از آشوب احتمالی ناشی از ملی شدن صنعت نفت وارد آبادان شد.

2 فروردین 1310

سرتیپ محمد حسین خان آیرم نظامی مورد اعتماد رضاخان پهلوی به ریاست تشکیلات نظمیه مملکتی منصوب شد.

2 فروردین 1303

به دستور سردار سپه، نظامیان مستقر در میدان بهارستان به طرف جمعیتی که به جمهوریت رضاخانی اعتراض داشتند، تیراندازی کردند. در این حادثه تعداد زیادی کشته و مجروح شدند و جلسه ی مجلس شورای ملی که با هدف بررسی این طرح تشکیل شده بود، تعطیل شد.

2 فروردین 1300

احمدشاه قاجار استعفای محمد مصدق والی فارس را که حاضر به همکاری با دولت کودتایی سیدضیاء الدین طباطبایی نبود، پذیرفت . مصدق روز 16 اسفند 1299، 2 هفته پس از کودتای رضاخان از مقام خود استعفا کرده بود.

2 فروردین 1286

کابینه سلطانعلی خان وزیر افخم، دومین کابینه عصر مشروطه شکل گرفت . این کابینه که از دولت های عصر محمدعلی شاه قاجار بود تا 8 اردیبهشت 1286 (40 روز) دوام یافت .

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 

جدیدترین اخبار

آرشیو عکس روز