شناسه خبر: 19266

اینروزها تشییع شهدای گمنام در کنار هیاهوی زندگی عصر ماشینی و در درگیری جنگ نرم و تهاجم فرهنگی جبهه شر به ایران و انقلاب اسلامی برایم این موضوع را پرنگ کرد که واقعاً شهدا چه آرمانی داشته و چطور بالاترین دارایی این دنیای خود را که جان گرانبهایشان بود در راه خدا در طبق اخلاص گذاشته و از آن گذشتند و حال تکلیف ما چیست ؟

به گزارش  گل رامیان، مقام معظم رهبری: دشمنان از اسلام حقیقی میترسند، از اسلام ناب میترسند؛ اسلامی که نسل پیش از شما در میدانهای نبرد، در میدانهای سیاست، در میدانهای انقلاب آن را سرِدست گرفت و به دنیا نشان داد. امروز شما وارثان آن شهدای بزرگ و آن مردان عظیم‌القدر هستید.

پیام اسلام برای انسانیّت، پیام آسایش، عزّت، سربلندی و پیام زندگیِ همراه با امن‌وامان است؛ این را دشمنان نمیخواهند در دنیا شناخته بشود و ملّتها با آن آشنا بشوند.  ۱۳۹۳/۰۸/۲۶

چند روز پیش همزمان با دهه دوم فاطمیه و شهادت حضرت زهرا(س) در چندین استان کشور تشیع پیکر شهیدان گمنام بود ؛ استان عزیز ما گلستان نیز افتخار میزبانی این لاله های پاک و فرزندان روح ا... (ره) را داشت و همزمان چند جانباز سرافراز نیز به دوستان شهیداشان پیوستند , سپس یادواره شهدای اهل سنت شمال کشور برگزار گردید.

این موضوع در کنار هیاهوی زندگی عصر ماشینی و در درگیری جنگ نرم و تهاجم فرهنگی جبهه شر به ایران و انقلاب اسلامی برایم این موضوع را پرنگ کرد که واقعاً شهدا چه آرمانی داشته و چطور بالاترین دارایی این دنیای خود را که جان گرانبهایشان بود در راه خدا در طبق اخلاص گذاشته و از آن گذشتند و حال تکلیف ما چیست ؟

واقعاً ما در مقابل شهدا چه وظیفه ای داریم و در چه باید بکنیم .

شهید کیست ؟

شهید از اسماء حسنای الهی است و در لغت به معنی کسی است که در گواهی دادن خود امین باشد.

در عمل به کسی که خود را در راه خدا فدا کرده و برای رسیدن به رضا و وصال محبوب از هستی خود ، در این عالم صرف نظر کرده و از تمام لذائذ مادی دست کشیده «شهید» اطلاق می‏کنند.

شهید در قرآن :

آیات مختلفی در معرفی و مقام شهید در قرآن کریم آمده همچون (سورهاى آل عمران، آيه‏ى 157و  158- محمد، آيات 6- 4 - توبه، آيه‏ى 111- نساء، آيه‏ى 74   و ... )

یکی از معروفترین آیات در این وصف سوره آل عمران، آيات 171- 169 است که می فرماید :

 وَ لا تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ أَمْواتاً بَلْ أَحْیاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ یرْزَقُونَ* فَرِحِینَ بِما آتاهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ وَ یسْتَبْشِرُونَ بِالَّذِینَ لَمْ یلْحَقُوا بِهِمْ مِنْ خَلْفِهِمْ أَلَّا خَوْفٌ عَلَیهِمْ وَ لا هُمْ یحْزَنُونَ* یسْتَبْشِرُونَ بِنِعْمَةٍ مِنَ اللَّهِ وَ فَضْلٍ وَ أَنَّ اللَّهَ لا یضِیعُ أَجْرَ الْمُؤْمِنِینَ 

هرگز کسانی را که در راه خدا کشته شده اند ، مرده مپندار ، بلکه زنده اند که نزد پروردگارشان روزی داده می شوند . به آن چه خدا از فضل خود به آنان داده است شادمانند ، و برای کسانی که از پی ایشانند و هنوز به آنان نپیوسته اند شادی می کنند که نه بیمی بر ایشان است و نه اندوهگین می شوند . بر نعمت و فضل خدا و این که خداوند پاداش مؤمنان را تباه نمی گرداند ، شادی می کنند .

        با توجه به اینکه شهید ازبالاترین چیز خود را در این دنیا در معامله با خدا گذشت است , خدای متعال که خالق یکتاست و همه چیز به یَد اوست مقامی درخور شایسته به شهید در ازای شهادتش می دهد , همان مقامی که ؛ شهادت شهید موجب آمرزش تمام گناهانش می شود .

شهید از سوال قبر محفوظ است و فشار قبر ندارد و در بهشت با حوریان هم آغوش است . شهید حق شفاعت دارد . شهدا از اولین کسانی اند که وارد بهشت می شوند و همه به مقام شهیدان غِبطه می خورند .

چگونه شهید لایق درجه رفیع شهادت می شود ؟

یک انسان باید 2 شرایط برای رسیدن به مقام شامخ شهیدان را داشته باشد :

 اول این که هدفش  در راه خدا و فى ‏سبیل ‏الله  باشد و بخواهد جان خود را فداى آن هدف مقدس نماید

 ودوم اینکه این کار آگاهانه و از روی اختیار صورت گرفته باشد .

شهدای ایران اسلامی  :

الف – شهداء انقلاب اسلامی

6663 نفر شهید

ب – شهداء دفاع مقدس 8 ساله

ﺟﻤـــﻊ ﮐــﻞ ۲۱۳۲۵۵ ﻧﻔــﺮ ﺑﻮﺩﻩ ﺍﺳﺖ .
ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺁﻣﺎﺭ ﺗﻌﺪﺍﺩ ۱۵۵۲۵۹ ﻧﻔﺮ ﻣﺠﺮﺩ  و  ﺗﻌﺪﺍﺩ ۵۵۹۹۶ ﻧﻔﺮ ﻣﺘﺄﻫﻞ بوده اند .
۷۰۵۴ ﻧﻔﺮ ۱۴ ﺳﺎﻟﻪ ﻭ ﮐﻤﺘﺮ ،  ۶۵۵۷۵ ﻧﻔﺮ ﺑﯿﻦ ۱۵ ﺗﺎ ۱۹ ﺳﺎﻟﻪ ، ۸۷۱۰۶ ﻧﻔﺮ ﺑﯿﻦ ۲۰ ﺗﺎ ۲۳ ﺳﺎﻟﻪ ،  ۲۲۷۰۳ ﻧﻔﺮ ﺑﯿﻦ ۲۴ ﺗﺎ ۲۹ ﺳﺎﻟﻪ ، ۳۰۸۱۷ ﻧﻔﺮ ۳۰ ﺳﺎﻟﻪ ﻭ ﺑﺎﻻﺗﺮ ﺑﻮﺩﻩ اند .
ج – شهداء مدافع حرم

بیش از 1000 نفر شهید

د- شهدای امنیت پایدار , شهدای هسته ای , شهدای منا و ...

وصیت نامه شهیدان :

همانگونه که هر انسانی می باید برای رسیدگی امورات پس از فوت خود وصیت نامه ای را در زمان حیاطش مرقوم نماید , شهدا نیز دارای وصیت نامه بودند اما با بررسی وصیت نامه شهدا درمی یابیم که جنس وصیت و توصیه های شهداء  با جنس وصیت نامه دیگران متفاوت است , آنان بیشتر به مسائلی پرداختند که نشان از افق دید و هدف راه آنان می باشد , همچون جنگ بین خیر و شر , دفاع از ولایت فقیه به عنوان نائب عام امام زمان (عج) , وحدت جامعه اسلامی , ادامه راه انقلاب , حفظ حیا و حجاب و ...

فرازی از وصیت نامه چند تن از شهداء :.

وصیتنامه شهید عبدالحسین برونسی

درود همه شهدا و درود همه خانواده شهدا و درود همه انسانهای محروم در سرتاسر عالم به رهبر انقلاب این امام عزیزمان این فرزند فاطمه سلام‌الله علیها و این امام نائب بر حق امام زمان عجل‌الله تعالی فرجه الشریف و این یادگار رسول گرامی اسلام صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌و‌سلم و این یادگار همه انبیا واین عزیزی که همه ما را از بدبختی و بی‌چارگی نجات داد و به راه راست هدایت کرد  .

وصیت نامه شهید مصطفی چمران

به خاطر عشق است که فداکاری می‌کنم. به خاطر عشق است که به دنیا با بی‌اعتنایی می‌نگرم و ابعاد دیگری را می‌یابم. به خاطر عشق است که دنیا را زیبا می‌بینم و زیبائی را می‌پرستم.

به خاطر عشق است که خدا را حس می‌کنم، او را می‌پرستم و حیات و هستی خود را تقدیمش می‌کنم .

وصیت نامه شهید حسن باقری ( غلام حسین افشردی)

فعلاً انقلاب ما همچون تير زهرآگيني براي تمام مستکبران در آمده است و ياوري براي همه مستضعفين جهان . ما با هيچ دولت و کشوري شوخي نداريم و با تمام مستکبرين جهان سرجنگ داريم .

 وصیت نامه شهید عباس بابایی

خدايا،خدايا، تو را به جان مهدي (عج) تا انقلاب مهدي (عج) خميني را نگهدار . به خدا قسم من از شهدا و خانواده شهدا خجالت مي کشم وصيت نامه بنويسم . حال سخنانم را براي خدا در چند جمله انشاالله خلاصه مي کنم .

خدايا مرگ مرا و فرزندان و همسرم را شهادت قرار بده .

وصیت نامه شهید سید مرتضی آوینی

زندگی زیباست ، اما شهادت از آن زیباتر است ؛ سلامت تن زیباست ، اما پرنده‌ی عشق ، تن را قفسی می‌بیند که در باغ نهاده باشند. و مگر نه آنکه گردن‌ها را باریک آفریده‌اند ، تا در مقتل کربلای عشق ، آسانتر بریده شوند .

وصیت نامه شهید مدافع حرم محسن حججی

از ولایت فقیه غافل نشوید و بدانید من به یقین رسیدم که امام خامنه ای نائب بر حق امامزمان است.

از همه ی خواهران عزیزم و از همه ی زنان امت رسول الله می خواهم روز به روز حجاب خود را تقویت کنید ، مبادا تار مویی از شما نظر نامحرمی را به خود جلب کند ؛ مبادا رنگ و لعابی بر صورتتان باعث جلب توجه شود ؛ مبادا چادر را کنار بگذارید...همیشه الگوی خود را حضرت زهرا و زنان اهل بیت قرار دهید .

از همه ی مردان امت رسول الله می خواهم فریب فرهنگ و مدهای غربی را نخورید ؛ همواره علی ابن ابی طالب امیرالمومنین را الگو و پیشوای خود قرار دهید و از شهداء درس بگیرید...

قسمتی از زندگی شهیده واقعه منا مرجان نازقلیچی

شهیده «مرجان نازقلیچی» اولین فرماندار بندرترکمن و سومین فرماندار زن کشور که قریب به ده سال به عنوان معینه هرسال به حج مشرف می شد و در سال 92 از طرف رهبر معظم انقلاب ، زیارت نیابتی حج را انجام داده بود ،

در روز نهمین روز ماه ذی الحجه، در فاجعه منا به شدت مجروح شد و پس از آن در بیمارستان به مقام رفیع شهادت نائل آمد.

قسمتی از زندگی و وصیت نامه شهید هسته ای مصطفی احمدی روشن

کارش را با سپاه قدس شروع کرده بود و دوره‎‎های آموزشی و تحقیقات را یک‎جا طی کرده بود. او کم‎کم پی برد که صنعت هسته‎ای، محور است. بعد به «UCF» راه پیدا کرد و در آن‎جا استخدام شد , سپس به این نتیجه رسید که به UCF نرود و حدود شش ماه منتظر ‎ماند تا به نطنز بیاید. بالأخره پس از شش ماه انتظار، اجازه ورود به عرصه غنی‎سازی را پیدا کرد  در سال ۸۸ معاونت بازرگانی را متعهد گردید و دیگر معاونت‎ها را نیز به او پیشنهاد کردند، ولی به‎دلیل دشواری و استراتژیک بودن این معاونت وارد بازرگانی شد و تا آخر در این پست ماند.

و می‎گفت آشنای محرومیت هستم و اگر مدیری از سر سیری با موضوعی برخورد می‎کرد می‎گفت: «این بچه پول داره و این مشکلات را حس نمی‎کنه و متوجه حرف‎‎های ما نیست.»

آنچه که در درجه اول در زندگی مصطفی پررنگ بود ولایت‎مداری‎اش بود و نه ولایت‎باوری‎اش. بسیاری از کار‎هایی که می‎کرد بر همین اساس بود. او می‎گفت الان نظر ولایت این است و انگشت اشاره ایشان الان دارد این‎جا (صنعت غنی‎سازی) را نشان می‎دهد؛ پس من باید این کار را بکنم.

خوب حال ما چه بایدبکنیم و تکلیف ما چیست ؟

آنچه از دین مبین اسلام , کلام ائمه اطهار , وصیت نامه شهیدان و بررسی راه و روش زندگی شهیدان در باب وظیفه ما در مقابل شهدای معظم به دست می آید به شرح زیر است :

الف  : آحاد مردم :

1-   دوستی با دوستان شهدا ، و دشمنی با دشمنان شهدا

2-  زنده نگهداشتن یاد و نام شهید و  بزرگداشت شهدا

3-    پیرو مقام معظم هبری(دام ظله العالی) باشیم.

4-   الگوسازی از شخصیت و سیره زندگی و حماسه ایثارگرانه شهید .

5-   حرمت خانواده شهدا باید تماماً حفظ گردد .

6-   به زیارت شهدا خصوصاً شهداء گمنام رفته ، آنها را یاد کنیم و برایشان فاتحه بخوانیم.

7-   حفظ حجاب و غیرت اسلامی در مردان و زنان جامعه

8-   اهل شهید بودن ( پیامبر اسلام (ص) در حدیثی عنوان کردند هر شهید ۷۰ هزار نفر از اهلش را شفاعت می‌کند.

اهل شهید کسی است که بیشتر به تفکر و عمل او شبیه باشد ، پس وظیفه ما حفظ اندیشه، تفکر و عمل شهداست . )

9-   روز پدر و روز مادر به دیدار پدران و مادران شهدا رفتن .

10-                     طبق بیان رهبر معظم انقلاب ؛ شهدا ، ارکان نگهدارنده انقلاب و نظام اسلامی هستند .

11-                     طبق بیان رهبر معظم انقلاب ؛ مجاهدت (که شهدا انجام دادند) ، راه پیشرفتِ ایران اسلامی است .

12-                     عکس شهدا را نبینند و عکس شهداء زندگی کنند .

ب : دانش آموزان و دانشجویان :

1-   شهدا با تفنگ از دین و کشور محافظت کردند و دانش آموزان و دانشجویان باید با علم خودمان راهشان را ادامه دهند

2-    طبق بیان رهبر انقلاب علاوه بر درس خواندان کار انقلابی انجام دهند .

3-   دانش آموزان و دانشجویان باید بدانیم که ماهواره ها و فضای مجازی همان تانک های دشمنان اند و ما هم می توانیم حسین فهمیده های 13 ساله باشیم و با ایثار و از خودگذشتگی برای گسترش اسلام و مبارزه با انحرافات در راه دین تلاش کنیم  .

4-   قهرمانان ملی ما که همان شهداء هستند را بیشتر بشناسند و بیشتر به دیگران معرفی کنند .

ج : وظایف مسئولان :

بخشی از وصیت نامه شهید «قباد شمس الدینی»:

مسئولین بدانند، اگر عهد خود با شهدا را فسخ کنند ، یا حقی به نام شهدا از مظلومی پایمال شود ، آن ها را نمی بخشیم.

بخشی از وصیت نامه شهید « حاج حسین خرازی»:

از مسئولین عزیز و مردم حزب‌الهی می‌خواهم كه در مقابل آن افرادی كه نتوانستند از طریق عقیده ، مردم را از انقلاب دور و منحرف كنند و الان در كشور دست به مبارزه دیگری از طریق اشاعه فساد و فحشا و بی‌حجابی زده‌اند در مقابل آنها ایستادگی كنید و با جدیت هر چه تمام تر جلو این فسادها را بگیرید .

1-  مسئولان باید همیشه این را مد نظر داشته باشند که با خون صدها هزار شهید ، معلول ، مجروح و جانباز روی کار آمده اند . پس مواظب باشند از این امکانات ، سوءاستفاده نکنند و مصلحت اندیشی و بی تفاوتی در کار را نداشته باشند .

2-  برای هر صندلی در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران چندین شهید سرو قامت پاک فدا شده اند , پس همان مدیریتی بکنند که اگر شهدا بودند می کردند .

3-  تلاش برای تحقق کامل سیاست های کلی ابلاغی از سوی رهبر انقلاب اسلامی

4-  حفظ وحدت امت اسلامی

5-  ایستادگی در برابر دشمنان ایران اسلامی

6-  اراده کامل خدمت به مردم به عنوان ولی نعمتان مسئولان

7-  سعی در معرفی اسطوره های ملی و عامل افتخار کشور و نظام  که بخش عظیمی از آنان شهدای سرزمین ما هستند .

8-  الگو نمودن شهدا در طرح ها , برنامه ها و هدف سازمانهای خود و تصمیم گیری های خُرد و کلان .

9-  انتخاب مدیران , مسئولان و کارشناسان شایسته از طریق نظام شایسته سالاری و مطابق با الگوی ایرانی – اسلامی

10-   سعی در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت

11-  سعی در گسترش و همگانی نمودن سبک زندگی شهدا که برگرفته از سبک زندگی ایرانی – اسلامی می باشد.

12-بررسی و بکار گرفتن راه و روشی که شهداء با آن در عرصه های مختلف پیروز شدند : انقلاب اسلامی , دفاع مقدس , دفاع از حریم ائمه , دفاع از حریم کشور , امنیت پایدار  و ...

 

و من الله توفیق

مجتبی لشکربلوکی – فعال فرهنگی , اجتماعی

انتهای پیام/

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 

جدیدترین اخبار

شهداء و دفاع مقدس