شناسه خبر: 18007
مهندس ابراهیم کریمی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان از ثبت ملی آیین حنابندان قوم قزلباش رامیان در فهرست آثار ناملموس کشور خبر داد.
 
به گزارش گل رامیان به نقل از روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان مهندس ابراهیم کریمی با اعلام این خبر تشریح کرد: با پیگیری های صورت گرفته پرونده ثبت آیین حنابندان قوم قزلباش استان گلستان تهیه و پس از ارسال به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در جلسه شورای ثبت آثار بررسی و با رای موافق اعضای شورای ثبت این اثر در فهرست ملی آثار ناملموس کشور به ثبت رسید.

وی افزود: جشن حنابندان که به تعبیری آخرین رسم از آداب عروسی ایرانی می‌باشد، جشنی است که در واقع مراسم خداحافظی عروس بوده و در آخرین شب اقامت عروس به طور رسمی در خانه پدری برگزار می گردد

کریمی ادامه داد: این مراسم یكي از مهم ترين آيين هاي ازدواج است كه با ساز و آواز و رقص¬هاي دسته جمعي برگزار شده  و در روزگاران نه چندان دور در شب حنابندان، حنا دور تا دور مراسم گردانده مي¬شد و زنان شركت كننده دستانشان را با آغشتن به حنا رنگ مي¬كردند.

ابراهیم کریمی اشاره کرد: اين آيين همچنان در شهر راميان پابرجا بوده و در اين مراسم خانواده داماد حنا را آماده و به کف دست و پای داماد می¬بندند آنگاه به همراه ساز و آواز و خواندن بیاتی¬ها به زبان ترکی حنا را به منزل عروس برده و به کف دست عروس حنا مي-گذارند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان در پایان گفت: لوح ثبت این اثر پس از طی نمودن مراحل قانونی به واحد ثبت آثار این اداره کل ارسال خواهد شد.

hannaa1

hannaa2

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 

جدیدترین اخبار