شناسه خبر: 6474

گل رامیان : "چشمه گل" در حدود شش کیلومتری جنوب شهر رامیان و با چشم‌اندازی زیبا و پرجاذبه به عنوان "نگین طبیعت" ، " نگين فیروزه ای " ، "دالان بهشت" دیدگان هر بیننده‌ای را خیره می‌کند.

به گزارش  پایگاه خبری تحلیلی گل رامیان ،با توجه به فرارسیدن ایام عید نوروز و آغازتعطیلات و سفرهای نوروزی این پایگاه خبری تحلیلی از امروز هر یک از منطقه های گردشگری و تفریحی این شهرستان را بصورت روزانه به علاقمندان به طبیعت معرفی و جهت گذراندن و ثبت بهترین خاطرات به این مناطق دعوت می نماید.

 كوله بارمان را برمي داريم و راهي مي شويم براي ديدن چشمه گل راميان؛ اينجا تا چشم كار مي كند جنگل سبز است و زيبايي كه شكر يك از هزارش نيز نتوانيم كرد. آسوده خاطريم كه چشمه گل شهرستان راميان با چشم اندازي زيبا به عنوان نگين طبيعت، ديدگان هر بيننده اي را خيره مي كند. اين جاذبه طبيعي يكي ديگر از شگفت انگيز ترين ديدني هاي طبيعت ايران و شمال است.

مسیر جاده گل رامیان 

 

 

شهرستان راميان در شرق گلستان از نظر جغرافياي طبيعي به ۲ قسمت جلگه اي و كوهستاني تقسيم مي شود. برخي ديدني هاي اين شهرستان شامل چشمه گل، آبشار شيرآباد، غار شيرآباد، قلعه ماران، پارك جنگلي آهنگران، امامزاده پير، مسجد سادات، تپه هاي انجيلو، نقارخانه، مدرسه و كاخ رضاشاهي و بقعه الهادي و ... است. 

نماد جایگاه مقدس

گل ها يا درياچه ها در حوزه هاي آسياي مركزي و ايران در جغرافياي طبيعي با نام هاي آلماگل، آلاگل و در جغرافياي انساني به عنوان نشان و نماد اقوام شمالي ايران بزرگ دريافته ها و نقوش اشياي آنان با عناوين ماري گل، آينه گل و... به عنوان عناصر هويت فرهنگي ايران و آسياي مركزي وارد مباحث تاريخي و قوم نگاري شده است.

دلیل نامگذاری این منطقه به گل رامیان به فرهنگ و زبان مردم بومی این ناحیه مربوط است و گفته می‌شود از نظر تاریخی جمعیت غالب منطقه از نژاد ترک و تیره‌ای از ایل گرایلی هستند و کلمه " گل" در ادبیات ترک به جای گود و عمیق که آب در آن جمع می‌شود، اطلاق شده و تلفظ دقیق آن نیز در ترکی "گوء‌ل" است.

کلمه " گل " در زبان ترکی به منطقه ای گود و عمیق که آب در آن جمع می شود گفته می شود.گل، کلمه ای آرامی و به معنای جشمه جوشان است.

گل رامیان به عنوان عنصر نمادین جایگاه مقدس نیایش آب در فرهنگ و آداب و هنر سرزمین آرامیان جایگاه ویژه ای داشته است.

 

ویژگی گل رامیان، با موجودیت باستانی و تاریخی و طبیعی یگانه آن را در ادوار مختلف هاله ای از اسطوره و واقعیت را بر آن روا داشته و بدین گونه این نگین سبز (کبود استخر ) دره بیژن با حوادث تاریخی و طبیعی که در کرانه آن حادث شده بسان دروازه و دالان بهشت راهی بدرون واقعیت تاریخ و جغرافیای شگفت سرزمین مقدس رامیان (آرمیان ) گشوده تا کلید حل معمای خاستگاه زمینی انسان د ر آرام هی تی (زمین جاودانه مقدس) در مباحث فرهنگ جهانی سازمان یونسکو و در طرح بازشناسی خاستگاه نخستین- انسان و زیست کره – مطرح بوده باشد!

*پنهان خانه اعجاز آفرينش

اين چشمه در حدود ۶ كيلومتري جنوب شهر راميان و در دامنه كوه پنهان خانه اعجاز آفرينش خداوند را در شرق استان گلستان به نمايش گذاشته است. 

چشمه گل راميان به صورت يك استخر طبيعي و بيضي شكل به طول ۹۰ متر و به عرض ۸۰ متر و براساس كتب تاريخي به عمق ۴۴ متر و به روايتي ۸۰ متر است كه در ارتفاع ۳۲۰ متري از سطح دريا قرار دارد.

اين چشمه در ۵ كيلومتري جنوب شهرستان راميان و در ۸۵ كيلومتري مركز استان (گرگان) قرار دارد. از ۳ طرف به جنگل و از يك طرف به زمين هاي زراعي متصل است. آب چشمه از كف زمين مي جوشد. 

 

آب آن از محل خروج آب از استخر صاف و زلال و قابل استفاده كشاورزي است. متأسفانه با كشيدن يك راه تا لب چشمه و به لحاظ آسيب پذير بودن خاك اطراف چشمه آثار ريزش هايي در اطراف چشمه مشاهده مي شد، به گونه اي كه ريشه برخي درختان كاملابيرون زده بود .

براساس تحقيقات انجام شده اين چشمه، از چشمه هاي آهكي است و آب آن از بخش داخلي جوشش دارد و سرريز اين منبع آبي به رودخانه قره چاي راميان كه يكي از شاخه هاي گرگانرود است، وارد مي شود.

در گل راميان گونه هاي ماهيان شامل ماهي سفيد رودخانه اي، سياه ماهي و ماهي آبر نوئيدز را مي توان يافت.

عمده ماهيان گل، ماهي سفيد رودخانه اي است و تغذيه اين ماهي بيشتر از حشرات آبزي و نرم تنان است اين گونه ماهي در اين منطقه داراي ارزش صيد ورزشي با قلاب است. 

پوشش گياهي اطراف آن را درختان پهن برگ، بلوط، درختچه هاي وليك پوشانده است و در نزديكي اين مجموعه دلپذير و با اهميت ذخيره گاه جنگلي «زربين» واقع شده است.

 


تفرجگاهی بکر برای همه

چشمه گل رامیان با اندک توجه و بکارگیری امکانات خدماتی، رفاهی و آماده‌سازی مسیر می‌تواند به عنوان مرکزی برای جذب توریسم در نظر گرفته شود.

رنگ این چشمه به دلیل عمق زیاد سبز تیره بسیار خوشرنگ و جالب است. این چشمه از قدیم یکی از مراکز تفرجگاهی شهرستان‌های اطراف مانند گنبد کاووس- رامیان- آزاد شهر و شهرهای خان ببین و علی آباد کتول و روستاهای منطقه است.

حتی گردشگران و مسافران از نقاط دوردست و در فصول گرم از این چشمه استفاده می کنند.

 این پدیده مهم می تواند به عنوان یک اثر طبیعی ملی به ثبت برسد و با دایر کردن امکانات لازم تمام ملاحظات زیست محیطی را در آن رعایت و آنرا تبدیل به یکی از مراکز جذب توریست کرد.

رودخانه راميان در شرق اين چشمه از ارتفاعات البرز غربي ( كوه ليرم - كوه خاك يا خاكسار و .. . ) سرچشمه گرفته و پس از عبور از شهر راميان وارد دشت گرگان شده كه بعد از قطع راه دلند به آزاد شهر ( شاه پسند( در يك مسير جنوب به شمال پيش رفته و بعد از اتصال به رودحاجي كوچكي نهايتاً به گرگان رود مي پيوندد.

چشمه ای در نزدیکی جاده تهران – مشهد

درباره این چشمه ،دانشنامه گلستان می‌نویسد : با توجه به اینکه گل رامیان از چشمه‌های آهکی است نمی‌توان برای آن عمق معین و مشخصی بیان کرد ولی مساحت تقریبی آن حدود پنج هزار و ‪ ۶۵۸مترمربع است. این چشمه 10 کیلومتر از جاده اصلی تهران به مشهد و مسیر زائران امام هشتم (ع) فاصله دارد و مکانی دیدنی برای رفع خستگی سفر است. 

از نظر مطالعات زمین شناسی و جغرافیایی طبیعی چشمه گل رامیان از جمله چاله‌های بیضی شکل است که نیمرخ آن شبیه یک طشت است و در نتیجه یک نقطه فرونشسته در سطح تشکیلات آهکی بوجود آمده است. 

از نظرموقعیت جغرافیایی نیز گفته می‌شود گل رامیان در مسیر جاده رامیان - النگ در دامنه کوه تپه‌آرام ، قلعه ماران و رشته کوه خاکسار واقع شده و در حاشیه شرقی آن رودخانه قره چای با جهت جنوبی شمالی جریان دارد. همچنین قابل یادآوری است که ارتفاع گل رامیان از سطح دریای آزاد ‪۳۲۰ متر اعلام شده است. پوشش گیاهی اطراف گل رامیان را درختان بلوط و درختچه‌های ولیک تشکیل می دهد و همچنین این ناحیه به عنوان یکی از زیستگاهها و ذخیره‌گاههای درختان زربین (سروکوهی) است. 

دانشنامه گلستان به نقل از "محمد سعیدی" در کتاب تاریخ رامیان و فندرسک درباره چشمه گل رامیان می‌نویسد: رنگ آن کبود است و به همین جهت آن را کبوداستخر می‌گوید و از هیچ کجا آب وارد آن نمی‌شود و خود زاینده است و فقط یک مجرا برای خروج آب دارد. 

"معصومه غریب" نیز در پایان نامه کارشناسی ارشد خود با "عنوان پهنه‌بندی خطر و مدیریت سیل حومه رامیان " می‌گوید :گل رامیان ازجمله چشمه‌های آرتزین و آهکی معروف حوزه رودخانه قورچای است که در بستر سازندهای آهکی شکل گرفته است. 

علاوه بر چشمه گل، باغ قصر، آبشار سرخه کمر با چشمه ساران متعدد با هفت آبشار زیبا و پرآب در منطقه نیلبرگ رامیان تفرجگاه خوبی برای عاشقان طبیعت است.

هرسال گردشگران و طبیعت گردان زیادی برای بهره مندی از جاذبه های منطقه سفر می کنند و برای نوروز نیز تدابیر لازم برای پذیرایی از مسافران و طبیعت گردان فراهم شده است.

جاذبه های این شهرستان فقط منحصر به شهر نبوده و زیباییهای مختلف قطعه ای بهشت را در این نقطه از کرانه خزر ایجاد کرده تا جایی که لقب نگینی و صدف کرانه خزر را به خود اختصاص داده است.

این جاذبه طبیعی یکی دیگر از شگفت انگیز ترین دیدنی های طبیعت ایران است . این چشمه در جنوب شهر رامیان یکی از شهرهای استانگلستان واقع شده است .

گفتنی است شهرستان رامیان واقع در استان گلستان داراي چشمه هاي زيباي ديگري همچون ،گلبرگ راميان، سيدكلاته راميان ، چشمه نیلبرگ رامیان بخشی از چشمه های رامیان است كه هريك بخشي از ديدني هاي طبيعي شهر رامیان را نشان مي دهد. 

این چشمه گل از جاذبه های بکر و طبیعی شهرستان است که نیازمند توجه ملی است.

 

 

گزارش تصویری زیبا از فصل پاییز گل رامیان  

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 

جدیدترین اخبار