شناسه خبر: 2247

gol3گل رامیان: چشمه گل رامیان به عنوان "نگین طبیعت"،  با چشم‌اندازی زیبا و پرجاذبه، چون نگین فیروزه ای در دل جنگل های خزری می درخشد  ودیدگان هر بیننده‌ای را خیره می‌کند.

به گزارش خبرنگارگل رامیان،چشمه گل رامیان به صورت یک استخر طبیعی به طول 90 و به عرض 34 تا 44 و به روایتی به 80 متر نیز می رسد که در ارتفاع 320متری از سطح دریا قرار دارد.
  این چشمه در 5 کیلومتری جنوب شهرستان رامیان و در 85 کیلومتری مرکز استان (گرگان) قرار دارد. از سه طرف به جنگل و از یک طرف به زمینهای زراعی متصل است. آب چشمه از کف زمین می جوشد. به روايتي در زمان آل زيار و در قرن پنجم هجري به دستور قابوس بن وشمگير و با طراحي دانشمندان نامي ايران ابونصر فارابي و با پنج هزار کارگر ساخته شد و در تاريخ از گل راميان با نام هاي دالان بهشت و پلنگ سره ياد شده است و اين مکان براي مدتي استراحتگاه قابوس بن وشمگير بوده است.
گل راميان داراي هيچ گونه ورودي آبي نيست و آب از عمق آن درحال جوشش است، اين استخر در سال 1384 به عنوان منطقه ويژه گردشگري استان گلستان انتخاب شد که از ديگر نامهاي آن کبود استخر است.
بر اساس تحقیقات انجام شده، این چشمه از چشمه‌های آهکی است و آب آن از بخش داخلی جوشش دارد و سرریز این منبع آبی به رودخانه "قره‌چای" رامیان که یکی از شاخه‌های " گرگانرود" است، وارد می‌شود.

gol1
این جاذبه طبیعی یکی دیگر از شگفت انگیز ترین دیدنی های طبیعت ایران است . این چشمه در جنوب شهر رامیان یکی از شهرهای استان گلستان واقع شده است . و يك كيلومتر از جاده اصلي تهران به مشهد و مسير زائران امام هشتم(ع) فاصله دارد و مكاني ديدني براي رفع خستگي سفر است.
پوشش گیاهی اطراف آن را درختان پهن برگ، بلوط، درختچه‌های ولیک پوشانده است و در نزدیکی این مجموعه دلپذیر و با اهمیت ، ذخیره‌گاه جنگلی "زربین" واقع شده است.
در گل رامیان گونه‌های ماهیان شامل ماهی سفید رودخانه‌ای، سیاه‌ماهی و ماهی "آبر نوئیدز" را می‌توان یافت.
عمده ماهیان گل، ماهی سفید رودخانه‌ای است و تغذیه این ماهی بیشتر از حشرات آبزی و نرم‌تنان است این گونه ماهی در این منطقه دارای ارزش صید ورزشی با قلاب است.

gol2
نماد جایگاه مقدس گل رامیان
کلمه " گل " در زبان ترکی به منطقه ای گود و عمیق که آب در آن جمع می شود گفته می شود.گل، کلمه ای آرامی و به معنای جشمه جوشان است.
گل رامیان به عنوان عنصر نمادین جایگاه مقدس نیایش آب در فرهنگ و آداب و هنر سرزمین آرامیان جایگاه ویژه ای داشته است. ویژگی گل رامیان، با موجودیت باستانی و تاریخی و طبیعی یگانه آن را در ادوار مختلف هاله ای از اسطوره و واقعیت را بر آن روا داشته و بدین گونه این نگین سبز  (کبود استخر ) دره بیژن با حوادث تاریخی و طبیعی که در کرانه آن حادث شده بسان دروازه و دالان بهشت راهی بدرون واقعیت تاریخ و جغرافیای شگفت سرزمین مقدس رامیان (آرمیان ) گشوده تا کلید حل معمای خاستگاه زمینی انسان د ر آرام هی تی (زمین جاودانه مقدس) در مباحث فرهنگ جهانی سازمان یونسکو و در طرح بازشناسی خاستگاه نخستین- انسان و زیست کره – مطرح بوده باشد!

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 

جدیدترین اخبار