شناسه خبر: 19930
رامیان خاستگاه شعر و ادب استان است و شعرای بزرگی چه از نسل قدیم و چه جدید در سطوح استانی و کشوری حرف های بسیاری برای گفتن دارند ولی متاسفانه بدلیل عدم حمایت مسئولین و نهادهای ذیربط و مشکلات مالی مظلوم واقع شده اند.
به گزارش گل رامیان، قاسم کوهساریان شاعر جوان ۳۸ ساله از رامیان با تخلص تنها از سال 1372 فعالیت ادبی خود را شروع کرده و علاقمند به غزل و رباعی و شعرسپید است.
کوهساریان طی این سالها 15 رتبه استانی و 10 رتبه کشوری را در جشنواره های مختلف کسب کرده است و دارای ۷ عنوان تالیف کتاب می باشد.
 
این شاعر جوان از ۷ مجموعه تالیفی اش می گوید: یک عنوان کتاب با محتوای قرآنی(بررسی شخصیت لقمان حکیم در قرآن و روایات اسلامی که کاری پژوهشی ست) و 6 عنوان کتاب با محتوای شعر که عبارتند از مجموعه غزل "ردپای تنهایی" درسال89، مجموعه شعرسپید "چراغ قرمز" سال94، مجموعه غزل های "زمستان" و در "مسیراشک" سال95، مجموعه غزل "وسوسه"درسال 96 و مجموعه "ب مثل باران"در سال97 به چاپ رسیده است.
 
تنها، با اشاره به کسب دو رتبه برتر کشوری در جشنواره کتاب، می گوید: از ۷ مجموعه تالیفی، کتاب "ردپای تنهایی" رتبه سوم کتاب سال جوان و رتبه دوم جشنواره آفرینش را کسب کرد.
 
چه سبک شعری مورد علاقه شماست و اشعار کدام شاعر را دنبال می کنید؟
سبک عراقی و علاقمند به اشعار خداوندگاران سخن: سعدی و حافظ و فخرالدین عراقی می باشم.
 
از شعرای معاصر آثار شهریار، قیصرامین پور، فاضل نظری، جلیل صفربیگی و مرحوم حسن حسینی کامم را شیرین میکند.
 
بهترین شعری که شنیدید؟
از مرحوم شهریار بوده است "آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا.."
 
بهترین شعری که تاکنون سرودید؟
غزلی با عنوان"سرفه" که درون مایه ای دفاع مقدسی دارد.
 
وضعیت شعر در شهرستان رامیان را چگونه ارزیابی می کنید؟
 رامیان خاستگاه شعر و ادب استان است وشعرای بزرگی چه از نسل قدیم و چه جدید در سطوح استانی و کشوری حرف های بسیاری برای گفتن دارند. ولی متاسفانه بدلیل عدم حمایت مسئولین و نهادهای ذیربط و مشکلات مالی مظلوم واقع شده اند.
 
نقاط ضعف و قوت شعر امروز در مقایسه با شعرکلاسیک را بگویید؟
شعرکلاسیک قدیم دارای استحکام و قوت چه در ساختارظاهری و چه در محتوا بود ولی شعر امروز دچار نوعی سرگردانی و بلاتکلیفی و متاسفانه گاه سطحی نگری شده است که از عمده دلایل آن می شود به فقدان کانون های تخصصی شعر در کشور و مراکز استان ها و عدم حمایت از استعدادها و نخبگان این عرصه اشاره کرد که متاسفانه امروزه نگاه سیاسی به این مقوله و نیز تکیه به جشنواره ها و... بستر این رودخانه ذاتا زلال را گل آلود کرده است.
 
و اما نقطه قوت شعرامروز: وجود استعدادهای بسیار زیاد به ویژه در نسل جوان و نوجوان است  که در صورت هدایت درست توسط اساتید و نخبگان و نهادهای ذیربط ،آینده شعر و ادبیات این کشور روشن وروشن خواهد شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 

جدیدترین اخبار