شناسه خبر: 19903

"علم بندان" یکی از آیین های اصلی، مهم و پرشور ماه محرم در شهرستان رامیان، هرساله همزمان با پنجم محرم در مساجد و تکایا برگزار می شود.

به گزارش گل رامیان، آیین علم بندان یکی از مراسم مختلف سوگواری همگانی سالار شهیدان امام حسین(ع) در شهرستان رامیان است که سینه به سینه و نسل به نسل منتقل شده است.

علم بندان در رامیان هر سال، روز پنجم محرم در تکایا، مساجد، فاطمیه و زینبیه انجام می شود.

در این مراسم پارچه هایی که مردم جهت برطرف شدن گرفتاریهایشان نذر علم کرده اند را بانظم خاصی و همزمان با نوحه سرایی و مداحی مداحان اهل بیت (ع) بر روی علم ها بسته می شود.

 alamp1

 alamp2

 alamp3

 alamp4

 alamp5

 alamp6

 alamp7

پس از برافراشته شدن علم ها مراسم سینه زنی و عزاداری امام حسین(ع) از شب ششم محرم تا پایان مراسم عزاداری در ظهر عاشورا ادامه دارد و مردم آمادگی خود را برای شرکت در عزاداری ماه محرم اعلام می کنند.

از شب ششم محرم هر شب علم گردانان علم ها را پیشاپیش دسته های عزاداری که هر مسجد برای خود یک علم دارد حرکت در می آورند و پشت سر آنان دسته های سینه زنی بصورت پیوسته ودر طول هم  به حرکت خود ادامه می دهند و پشت سر دسته ها زنان و کودکان حرکت می کنند alamp8

 alamp9

 alamp10

 alamp11

 alamp12

در طول مسیر حرکت دسته های سینه زنی اگر برخی از خانواده ها نذری داشته باشند هنگام نزدیک شدن علم نذر خود را قربانی می کنند.

برپایی علم به یاد علمدار دشت کربلا حضرت اباالفضل العباس (ع) است که حضور مشتاق مردم و ادای نذورات آنان بیانگر عشق و ارادت خالصانه آنان به حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) می باشد.

 

این مراسم با حضور پدر شهید رجبلو برگزار شد.

مراسم علم بندان امروز پنجم محرم در کلیه مساجد، تکایا، فاطمیه و زینبیه شهرستان رامیان برگزار شد.

 alamp13

 alamp14

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

 

جدیدترین اخبار